Пам'ятки охороняє ХУУП

Хмельницький туристичний – бачать його таким правознавці, архітектори та краєзнавці області. Вони вирішили звернутися з громадською ініціативою до міської ради щодо збереження архітектурних пам’яток. Більшість з них просто руйнується від часу. Мало хто уже пам’ятає, що та чи інша напівзруйнована будівля – історична цінність.
У свій час фахівці з Києва визначили перелік тих будинків, які мають історичне та культурне значення та занесли їх до спеціального реєстру пам’яток.

Сергій Єсюнін, краєзнавець: “В 1993 році, тобто 15 років тому, в нашому місті працювали фахівці Київського науково-дослідного інституту теорії архітектури і містобудування по програмі визначення пам’яток місцевого значення. По всій області було виявлено близько двох тисяч таких пам’яток, а у нас в обласному центрі вони виявили 57 таких об’єктів”.

Сьогодні близько 65 будівель потребують охорони та можливої реставрації. Багато чого ініціаторам заходу вдалося зберегти. Той самий Будинок офіцерів, який вже руйнувався, Університет управління та права викупив та переобладнав під навчальний корпус. В подальших планах – створення перед будівлею Площі права із зведенням пам’ятника, проект якого розроблять самі студенти.
Є у місті й будинки, які потребують негайної охорони: це колишній міський театр, теперішній будинок культури.

Сергій Єсюнін: “Будинок культури вже затиснутий біля цього “Октанту”, що його й не видно. Але він має понад 100 років. Там відбувалися, наприклад, гастролі Народного театру в 1919 році, виступала Катерина Рубчакова. Це взагалі всесвітньо відома оперна співачка, сторіччя якої відзначалося ЮНЕСКО. Причому ці гастролі були останніми, тому що після того вона захворіла на тиф і померла у нас, на Поділлі”.

Місто має нарешті подбати про своє минуле.

Денис Монастирський, завідувач центру громадських законодавчих ініціатив ХУУП: “Має бути створений спеціальний орган, який би наглядав за дотриманням правил щодо цих пам’яток. Відповідно, скоювалось не руйнування, не перебудування цих пам’яток. Кошти для цього виділяються частково з бюджету державного, а частково має виділяти місцевий бюджет, адже на чому буде будуватися інакше туризм внутрішній, як не на пам’ятках, які у нас є?”

На питання ЗМІ, як вважають ініціатори – чи не пов’язане нехтування пам’ятками з тим, що жоден з градоначальників у Хмельницькому не корінний мешканець, народний обранець перевів все на політику.

Віталій Олуйко, керівник Благодійного фонду “Закон та справедливість”, ректор ХУУП: “Все залежить від виховання людини, від культури людини. Нелегко сьогодні нашим керівникам, - або яких обирають люди, або яких призначають. Живуть вони в дуже нестабільний політичний час. І тому сьогодні це впливає. Вони не можуть працювати на перспективу, вони не мають стратегічного розвитку. Це своєрідний такий період, який може називатися в історії “врємєнщики”.

Головуючий зборів запевнив присутніх, що у випадку ігнорування владою їхньої ініціативи він готовий до рішучих дій.

Віталій Олуйко: “Хмельницьке музичне училище – от зараз будується ця стєкляшка. Ну вона хіба прикрасить місто? Вона сплюндрує це місто! Тому має бути громадський контроль, щоб таких речей не допускати”.

По закінченні зборів був складений протокол з тридцятьма підписами, які дають право звернення до народних обранців з ініціативою.

Валентина Крицька,
33 канал,
6 червня 2008 р.

Андрій

Олуйку треба тільки дякувати, бо його університет одна з небагатьох установ, які перед тим, як кудись вселитися, відновлюють і реставрують, а не руйнують і не спотворюють. Будинок Офіцерів це гарний приклад, що таке справжні інвестиції у давню будівлю.

Администратор

Относительно "стекляшек" и фабрично-складских ангаров, которые у нас называют "супермаркетами" и с удовольствием строят на месте старых домов...  На ночь читал Гиляровского, который много писал о дореволюционной Москве. И прочел такое:

"...Когда появился нелепый морозовский "замок" на Воздвиженке, он
(М.П.Садовский) сказал:

Сей замок на меня наводит много дум
И прошлого мне стало страшно жалко.
Где прежде царствовал свободный русский ум,
Там ныне царствует фабричная смекалка".

Шлема

И шо, этот ... [censored] будет говорить как он любит этот город? Он что здесь родился? Или он полюбил Проскуров когда будучи комсомольцем поправлял половички в Белом Доме? Я вас всех умоляю...

Хотите высказаться? Пишите:

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    студентХууП (Sunday, 29 March 2009 20:01)

    Віталій Миколайович дажу хороша людина і тому зробили дуже велику помилку коли його звільнили!!!!!!!!!!!! Тому таких людейяк він треба ще пошукати